Outerra forum

International support => Czech/Slovak discussion board => Topic started by: VereWolf on March 04, 2013, 06:27:15 am

Title: Využití enginu
Post by: VereWolf on March 04, 2013, 06:27:15 am
Zdravím, chtěl bych se zeptat, co bude obsahovat a podporovat vaše engine, když pomineme, že je to planetární engine se schopností vygenerovat detaily? Jaký bude podporovat scriptovací jazyk, podpora padfindingu a tak dále.

Taky by mě zajímala dostupnost vašeho enginu. Jestly bude exluzivní jen pro někoho, jestly bude komerční licence a nebo jestly bude i možnost získání vašeho enginu i pro nekomerční účely? A jak to bude se zdrojovým kodem? Bude ho možno získat a za jakých podmínek? Jaká bude možnost si vaše engine přispůsobit?
Title: Re: Využití enginu
Post by: cameni on March 04, 2013, 11:54:37 am
Mnohe veci este nie su celkom jasne, kedze vsetko je vo vyvoji a zatial sa popri Anteworlde venujeme zopar komercnym projektom na baze OT.
Co sa tyka scriptingu, zatial je podporovany JavaScript kedze V8 JavaScript engine je obsiahnuty v integrovanom Chromium browseri. Neskor zrejme pribudne LUA a mozno nejake dalsie. Okrem toho bude mat engine aj C++ API.

Plan je mat indie-friendly licenciu na engine, plus komercnu so supportom. O poskytovani zdrojovych kodov zatial v tejto faze neuvazujeme. Nejake rozsirovanie/prisposobovanie bude mozne cez C++ API.
Title: Re: Využití enginu
Post by: VereWolf on March 05, 2013, 03:47:56 pm
Jen taková otázka. Kdy by mohla být k použítí první verze vašeho engine? Aby se v tom dalo zkusit něco vytvořit a ztratit tím hodně času? :-D
Title: Re: Využití enginu
Post by: cameni on March 05, 2013, 04:05:38 pm
Tipujem niekedy 2014. Momentalne venujeme vyraznu cast casu pilotnym komercnym projektom, ktore ale zaroven pomahaju priniest potrebne featury spet do enginu. Ak sa to podari uspesne zrealizovat, a aj nasa demo hra bude moct pokrocit, nasledne moze ist von aj prva verzia enginu. Ono to viacmenej nebude nejake slavnostne spustenie v jednom okamihu, ale tie game-related featury sa budu priebezne objavovat v Anteworlde az kym ich nebude dost na to aby nejaka tretia strana mohla implementovat aj svoj gameplay.
Title: Re: Využití enginu
Post by: VereWolf on March 05, 2013, 04:29:53 pm
Je možno se o některých projektech dozvědět něco víc? Moc asi planetárních engínů není, co by byly schopny rozchodit takhle rozsáhlý svět. Jinak se těším až těch featur bude opravdu dost, aby se v tom dalo něco udělat. :-D Vsadím se, že u toho ztratím nějaký ten čas, protože modelování krajiny je tak trochu moje vášeň. :-D
Title: Re: Využití enginu
Post by: cameni on March 06, 2013, 02:32:03 am
Zatial su vsetky tajne :)
Nieco by sa malo ukazat mozno koncom roka.
Title: Re: Využití enginu
Post by: VereWolf on March 11, 2013, 05:05:36 pm
ok, takže ještě k předchozí otázce ... Takže někdy v příštím roce by se dalo něčo v anteworld vytvořit, chápu to správně, že bych si mohl vytvořit vlastní planetu s použitím vlastních výškových dat?
Title: Re: Využití enginu
Post by: cameni on March 12, 2013, 02:09:19 am
Hm no to je otazne. Primarne sa zameriavame vytvorenie samotnej Zeme, kedze vsetky druhy simulatorov su primarne zamerane ne nasu planetu. K tomu vyuzivame dostupne zdroje dat o Zemi, takze v zasade by bolo mozne vytvorit vlastnu planetu v pripade ze sa pouziju data v podobnych formatoch. Avsak to je problematicke; dneska je len malo toolov schopnych vygenerovat napr. terenne data v dostatocnom rozliseni pre celu planetu, so simulaciou erozie a tak aby vyzerali slusne v 3D. O nieco take sa pokusaju chlapci z ME-DEM projektu, a momentalne im trva tak tyzden zbehnut algoritmy na generovanie kontinentu zhruba velkosti Europy s rozlisenim 100m, a to este tie formy zdaleka nie su ako by mali byt v porovnani s realnymi datami.

V buducnosti chceme zaintegrovat nastroj na interaktivne vytvaranie planet, nahradiac existujuce nastroje, ale to samozrejme zaberie cas. Ina moznost je pouzit obycajny fraktalovy algoritmus na kompletne generovanie planet, ale tieto jednofraktalove planety proste nevyzeraju dobre a realisticky.
Title: Re: Využití enginu
Post by: VereWolf on March 12, 2013, 06:02:21 am
A co třeba generování po částech? Vygenerování dlaždic 4x4km2 a pak je skládat dohromady?
Title: Re: Využití enginu
Post by: cameni on March 12, 2013, 05:41:56 pm
Aj ked samotny fraktalovy zaklad sa da rozdlazdicovat, problem je ze na normalnu simulaciu erozie treba pristup ku kompletnym datam, kedze tam sa simuluje tok, postupne po elementoch v mohych opakovanych iteraciach. Ina moznost je multilevel simulacia, najprv hrube toky, a nasledne na zredukovanych spadovych oblastiach simulacia mensich pritokov a rekurzivne dalej. Ale pravdupovediac este som nevidel soft ktory by to vedel robil na velkom meritku a efektivne ...
Title: Re: Využití enginu
Post by: VereWolf on March 14, 2013, 12:58:34 pm
Jak se vlastně tvoří středozemě 1:1? Vím že nějak využívají skutečné hory jako třeba karpaty ...
Title: Re: Využití enginu
Post by: cameni on March 14, 2013, 04:58:03 pm
Jo, pouzivaju realne hory a umiestnuju ich tam kde treba, s pouzitim filtrov a manualnych uprav. K tomuto pristupili po tom co sme zistili ze vystupy z nastrojov generujucich teren cez mnohonasobnu aplikaciu roznych druhov erozie su stale velmi slabe v porovnani s realnym terenom. Potrebovalo by to podstatne viac prechodov a vacsi detail simulacie, ale uz aj tak ako to bolo to trvalo neunosne dlho na tom uzemi stredozeme.

Problem je ze ono to este vyzera ok v pohlade ako na mapy zhora, ale ked sa to da do OT, v 3D hned vidno vsetky nedostatky. Tak nakoniec zacali s pouzivanim realnych dat.
Title: Re: Využití enginu
Post by: VereWolf on March 15, 2013, 03:14:28 pm
A když se zeptám přímo, je možné, že by jste někomu poskytli nástroje pro nekomerční vývoj vlastní planety, stejně jako to bylo umožněno ME-DEM?
Title: Re: Využití enginu
Post by: cameni on March 15, 2013, 04:36:25 pm
Ano, je to mozne. Prakticky jediny zasadny problem je ze tie nastroje su zatial nasite na konkretne typy dat a na konkretne nazvy datasetov. Proste este tam nie je nejake univerzalne rozhranie a API, tak aby si ludia mohli sami vsetko riesit, robit importy atd. Zatial to vyzaduje nasu participaciu, co vzhladom na nase vytazenie vyzaduje aj urcite predpoklady. Kludne sa o obojstrannych detailoch mozeme pobavit cez mail (cameni@..)